השאירו פרטים ונציג Speedit יחזור אליכם בהקדם
arrow-left, arrow-left, previous, left
arrow-left, arrow-left, previous, left
arrow-left, arrow-left, previous, left
.

קואורדינציה-והשפעותיה התנועתיים

מאת :ארד סקוול

 

היכולת לבצע מספר פעולות במקביל , לחשוב בתנועה ,לזוז בהתאם לקצב המוזיקה , לדעת להתאים את הכוח הנכון ביחס למאמץ , לשמור על שיווי משקל על ידי שימוש במספר איברים בו זמנית , היכולת לנוע במספר מישורי תנועה מבלי לגרוע מאיכות הביצוע , כל אלו ועוד הנם מושגים הנלקחים מעולם הקואורדינציה .

מהי בכלל קואורדינציה ?!

קואורדינציה היא היכולת המשותפת של מערכת העצבים המרכזית (כמערכת שמנתבת ומווסתת ) ושל שרירי השלד (כמערכת המוציאה לפועל את התנועה ) ,ליצור מהלך תנועה תכליתי ומסונכרן , החל מקליטת המידע , שמירה על מידע , עיבוד המידע בהקשרים שונים והוצאת המידע כפעולה גופנית תכליתית בהתאם למטרה . ( ורטהיים 2007 ) .המילה קואורדינציה בעבר קיבלה פרשנות בלתי הגיונית , קואורדינציה היא מושג שצריך לתרום לתחומים שונים . פיתוח הקואורדינציה הוא תנאי להתפתחות תקינה והוא חלק בלתי נפרד מהאינטליגנציה .

רוב הטעויות של אדם בפעילות גופנית נובעות מסדר פעולות לא נכון ,כלומר : הוא אינו מפעיל את האיבר הראשוני אותו הוא צריך להפעיל לצורך אותה פעולה .

נוכל בעצם להמשיך ולומר שקואורדינציה הוא חומר גלם שמאפשר למידה , ניתוב והסתגלות של תנועות תפקוד במצבים קבועים ובמצבים בלתי צפויים ,בתנאי לחץ ( זמן , מקום , עייפות ) תוך גילוי ביטחון עצמי ,חיסכון אנרגטי ושמירה על איכות הביצוע .ככול שרמת הקואורדינציה גבוהה יותר ,כך מהלך התנועה יותר חסכוני ומדויק ,גם כאשר התנועה הנדרשת מתבצעת בתנאים משתנים – אקלים , תנאי שטח , יריב .

מחקרים רבים מוכיחים שיש קשר בין תנועה \חוסר תנועה והתפתחות רגשית ,כישורי למידה ו\או בעיות למידה קשב וריכוז .( הנפורד 2005,מיסונה 2006 ) . פעם נטו כי שקואורדינציה היא מרכיב מולד ,התפתחות הטכנולוגיה אפשרה למפות את המוח ולמצוא היכן ממוקמים החלקים האחראים על קואורדינציה ,שיווי משקל  ולמפות חלקים קוגניטיביים האחראים על למידה ,שפה וזיכרון .

בעקבות המחקר מצאו ,כי מלבד חלוקת המוח לשתי אונות ( ימנית ושמאלית ) ,ולגזע המח ,ישנו חלק נוסף של המח שנקרא " מוח קטן " –והוא אחראי על שיווי משקל , קואורדינציה ,טונוס שריר .

 

תרומת הקואורדינציה והשפעותיה הכלליות והייחודיות :  ישנם ויכוחים רבים בין אנשי המדע ומדעי הספורט ואנשי השטח העובדים עם ספורטאים ואף ילדים בתחומי התנועה השונים ,על דרכי היישום של ממצאי המדע בהתייחס לתנועה .

על דבר אחד אין ויכוח – היכולות הקואורדינטיביות מהוות גורם משמעותי ובסיסי להתפתחות –בכל ענפי הספורט והתנועה ."חשוב לכלול יותר תנועה בחיינו ,בייחוד תנועות מורכבות הדורשות קואורדינציה המסייעות להתפתחות ולתפקוד המערכת העצבית "( הנפורד 2002 )

באמצעות פעילות קואורדינטיבית נוכל להשיג את הדברים הבאים :

-          לומד הגוף להעריך נכון את היכולת

-          לחוש שינוי בביטחון העצמי ובדימוי העצמי

-          פיתוח מנגנון שבזכותו נוכל ליצור שינוי בתחושה ובתחושה העמוקה

-          לשפר את התיאום בין עצב –שריר ,ובכך את הכוח השרירי .

-          נצמצם נפילות, חבלות, פציעות .

-          ניתן לקרב מגוון סוגי אוכלוסייה אל עבר פעילות גופנית

 

 

באם נבחר לקחת לדוגמא טריאתלטיים  , ספורטאים בעלי קואורדינציה גבוהה יתאפיינו :

 

-          צריכת אנרגיה נמוכה יותר

-          שימוש בכוח באופן יחסי טוב יותר

-          עייפות פחותה

-          יכולת לפעול טוב תחת לחצים שונים

-          יכולת להסתגל מהר לשינויים סביבתיים תכופים ,תוך שמירה על ביצוע גבוה מבלי לאבד דיוק תנועתי ויצירתיות

-          בביטחון עצמי ודימוי עצמי גבוהים

עד שנת 2013 התייחסו במחקרים מעט מאוד לתהליך אימון המעשי לפיתוח אינטליגנציה גופנית דרך אימון מעשי בשטח , משנת 2013 התחילו להתייחס לקואורדינציה כתחום הרלוונטי לאינטליגנציה וגם זאת מתוך הבנה של איור שנמצא במוח שמקשר בין הפעולה הגופנית –קואורדינטיבית ותהליך קוגניטיבי . נמצא שיש איבר גופני במוח הקטן שקשור גם לפיתוח האינטליגנציה .קואורדינציה גבוהה  מאוד קשורה לאינטליגנציה גופנית , "אינטליגנציה גופנית" בהיבט של תנועה ,מאפשרת גמישות לתפקוד מהיר ותכליתי במצבים שונים ובעיקר במצבים משתנים .

 

ישנם חמישה סוגי התייחסות הדרגתיים לקואורדינציה :

 

1-      קואורדינציה כללית – לכל אדם לכל גיל – זהו בעצם הבסיס והעוגן להעמסה בהמשך

2-      קואורדינציה ייחודית – קואורדינציה שנדרשת ספציפית לענף הספורט ממנו אני בא

3-      קואורדינציה פרטנית – קשורה בדרך כלל לנתונים אנתרופומטריים –גבוה ורזה , נמוך ורזה וכו'

4-      קואורדינציה התמחותי – מרכיב ותפקיד מסוים בתוך הקבוצה

5-      קואורדינציה אישית ובין אישית

 .

מישהו מוכן לעשות לי סדר בבלאגן ?!

 

Comordo   זאת מילה לועזית לקואורדינציה, בתרגום לעברית מלטינית הינה סדר פעולות אנחנו מנסים להבין מהו סדר הפעולות שאתה מציב לעצמך כמטרה, כדי להבין מה זאת קואורדינציה חייבת להיות מטרה ברורה. לדוגמא : אני זורק כדור לקיר ובכל פעם יותר גבוהה תוך כדי הליכה לאחור . כדי לבצע פעולה כזאת אני צריך: 1- להעריך את הכוח הנדרש, 2- להעריך את המרחק , 3- לקבל החלטה מה אני מזיז קודם ,יד או רגל. רוב הפעולות הנובעות מקואורדינציה לקויה מגיעות מסדר פעולות לא נכון . דוגמא נוספת בתחום הריצה למשל , אם לא אדע לתמרן  בין רגל שמאל לימין בזמן עליה תלולה כאשר באותו הזמן עלי להסדיר גם את הנשימה , לזכור לשמור על גו זקוף, ומעל כל זה עלי גם לזכור להשתמש בטכניקת ריצה נכונה על מנת ליצור חיסכון אנרגטי – זוהי קואורדינציה חברים .

הקואורדינציה תבוא לידי ביטוי בשלושת מצבים קריטיים :

1-      לפני ביצוע מיומנות

2-      מה קורה בזמן ביצוע מיומנות

3-      במעבר בין מיומנות אחת לשנייה

 

מה שידוע לכם על קואורדינציה ואינו נכון.

·         קואורדינציה הינה תכונה שיש לך את זה או שאין לך –טעות , ניתן לאמן ולשפר קואורדינציה ברמות גבוהות על ידי אימון נכון

·         הקואורדינציה תשתפר עם הגיל

·         הקואורדינציה היא לקות למידה

·         הקואורדינציה איננה נכללת במרכיבי התפקוד הגופני ,כמו : תנועתיות , סבולת וכו

·         אין קשר בין לחץ וקואורדינציה

·         קואורדינציה = תיאום עין יד

·         חוסר קואורדינציה אינו מזיק

 

לסיכום :

 

קואורדינציה איננה אמורה להיות מושג מפחיד ,מרתיע ואינו מובן .

נוכל למצוא מרכיבי קואורדינציה כמעט בכל דבר שאנו עושים ביום יום , חשוב שלא נפחד להיות יצירתיים , ונסגל לגופינו מישורי תנועה משתנים ומגוונים . ככל שנתחיל להתאמן על קואורדינציה מוקדם יותר כך נצליח לבנות בסיס קואורדינציה כללי יציב יותר ,מה שייתן לנו  פלטפורמה טובה להמשך הדרך . יש לזכור שקואורדינציה היא "היכולת שלנו להמציא את עצמנו מחדש בכל פעם " הקואורדינציה יכולה לשנות חיים , להעשיר ולמלא אותם בתוכן מדהים ,מלא עניין ואתגר .

 הכותב הנו בעלים  של חברת –SPEED`IT: ייצור שיווק ויזמות של מוצרי קואורדינציה ,חוגים , אימונים סדנאות והרצאות .   מאמן קואורדינציה מוסמך בשיטת OCO . מאמן כושר ויכולות אתלטיות.

פייסבוק – SPEED`IT – חושבים קואורדינציה

מייל info@speedit.co.il

נייד-0538334100

 

 
הצטרף
רוצים להתעדכן ולקבל יותר ?
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו
כל הזכויות שמורות © Speedit בניהול ארד סקוול     |      053-8334100